Nejdřív si pojďme shrnout to, k čemu vlastně prioritizace (seřazení škol) na přihlášce slouží.
Systém přihlášek od jara 2024 umožňuje podat si přihlášku až na 3 školy (obory), plus případně ještě na další dva obory s talentovou zkouškou. Tím ale vznikla situace, kdy bylo potřeba zrušit možnost (u těch , kdo by se podle svých výsledků dostali na více než jednu školu) vybrat si až po oznámení výsledků, na kterou ze škol opravdu nastoupím. Tato možnost by při počtu tří přihlášek velmi komplikovala a neúnosně prodlužovala celý proces přijímacího řízení. Proto bylo stanoveno, že v momentu podání přihlášky se uchazeč závazně rozhoduje, na kterou ze škol chcete nastoupit nejvíc, a která z nich je pro něj na druhém a na třetím místě.
Toto pořadí škol na přihlášce je definitivní a po 20. únoru už ho nemůžete změnit.
Uchazeči jsou tedy od loňského školního roku na školy přiřazování podle svých výsledků a podle svých priorit – systém tohoto přiřazovaní je řízen speciálním algoritmem, na jeho vysvětlení se můžete podívat v tomto videu.
Po zveřejnění výsledků přijímacích zkoušek už tedy nebude možné „si to rozmyslet“ a vybrat jinou školu než tu, na kterou vás zapíše algoritmus. Pokud dáte na první místo školu s méně náročnými podmínkami pro přijetí (kam vlastně úplně nechcete), pravděpodobně budete zapsáni právě na ni. Další varianty se už zkoumat nebudou.
Pokud si zvolíte tři náročné obory/školy a ani na jednu vám nebudou stačit výsledky z přijímaček, bude vás čekat druhé kolo podávání přihlášek, ve kterém už je ale výběr škol a oborů hodně prořídlý a omezený. Proto je dobré objektivně zvážit své studijní možnosti a u každé varianty si zjistit statistiky přihlášek z loňského roku. Tyto statistiky ke konkrétní škole a oboru lze vyhledat zde.
Úplně stejné to je, pokud kombinujete maturitní a učební obory a dáte učební obor na první místo (pro jistotu). V takovém případě počítejte s tím, že budete velmi pravděpodobně přijati právě na učební obor, protože vaše výsledky z vysvědčení budou asi bez problémů stačit na přijetí na obor bez maturity a nikdo už nebude brát v potaz váš výsledek z jednotných přijímaček, protože to nebude vůbec potřeba.
1) zjistit si, kolik bodů měl loni poslední přijatý uchazeč na váš konkrétně zvažovaný obor/školu (buď přímo na konkrétní škole nebo pomocí odkazu výše)
2) porovnat tento výsledek se svým aktuálním bodovým skóre z přijímaček nanečisto (více v článku Přijímačky nanečisto) nebo cvičných testů (množství testů najdete zdarma na internetu, pokud se vám nechce pátrat, můžete seznam získat zde)
3) na základě informací z bodů 1 a 2 realisticky zvážit, zda je pravděpodobné, že byste loni na této škole byli úspěšní
4) následně pořadí škol upravit tak, aby na prvních dvou místech byly opravdu školy, které hodně chcete a zároveň je velká šance (díky bodům) se tam dostat a až na třetí místo dát školu nebo obor tzv. „na jistotu“.