Pár slov o mě a o devítce

Jmenuji se Pavla Lopatková a když jsem tento projekt zakládala, byla jsem mámou dvou teenagerů. S nimi jsem v letech 2017 a 2019 jako rodič absolvovala období "devítky" a proces rozhodování kam dál ze základky.

V době, kdy jsem se svými dětmi začala řešit výběr budoucího povolání a střední školy, jsem si uvědomila, že systém kariérového poradenství (tím myslím poradenství rodičům i žákům při rozhodování kam z deváté třídy dále pokračovat) na základních školách je velmi nejednotný a někdy nedokonalý. 

A také jsem zjistila, že poměrně dost rodičů a deváťáků si je v procesu výběru budoucí profese nebo konkrétní školy nejistých a ocenili by nějakou soustavnější podporu.

Nápad

Tehdy prvně mne napadla myšlenka na jakési "průvodcování" rodičů a jejich dětí v období devítky. Nejspíš i proto, že jsem tou dobou studovala na VŠ obor poradenství ve vzdělávání. Nápad na průvodcování se spojil s mojí odborností a proměnil se v realitu.

Studium na VŠ jsem dokončila v roce 2019 a hned v následujícím roce jsem spustila projekt poradenství formou zasílaných newsletterů. V období od října 2020 do května 2021 jsem tak až k příjímačkám na střední školu provázela více než dva tisíce rodičů a jejich deváťáků. 

Průběžně jsem také poskytovala poradenství i konkrétním rodičům a deváťákům, i když jen v omezené míře, protože  jsem byla zaměstnaná na plný úvazek jako vedoucí kanceláře v jedné neziskovce. Na přímé poradenství mi už tedy nezbývalo moc času.

První rok poradenství

Ten první rok byl hodně "intenzivní", protože jsem svému projektu chtěla věnovat potřebný čas a do toho jsem stále normálně pracovala, takže poradenství a projektu jsem věnovala spoustu svých večerů a víkendů.

Z toho je asi jasné, že mne projekt baví a těší. V průběhu léta 2021 jsem si dopřála trochu oddechu mezi dvěma zaměstnáními a zároveň v rámci poradenství udělala několik změn a úprav - věřím, že k lepšímu. Zároveň se mi povedlo nabídku služeb rozšířit o živé kurzy k výběru povolání a přednášky pro základní školy.

Jak vám mohu pomoci a poradit

Jako pomoc při přemýšlení a hledání toho, kam po základní škole pokračovat jsem napsala eBook Rozhoduji se,co chci v životě dělat. Jedná se o příručku určenou osmákům a především devátákům, kteří ještě moc netuší, co vlastně by ve svém životě chtěli dělat. eBook doporučuji k přečtení i rodičům, aby věděli, jaké možnosti pro rozhodování a přemýšlení existují i jaké úkoly si deváťáci v rámci eBooku mohou vyzkoušet.

Zdarma si můžete stáhnout eBook Průvodce KAM po devítce 2022-2023 se základními informacemi o tom, co vše vás v průběhu devítky čeká (v průbehu letních prázdnin ho vždy upravuji do nové verze pro další školní rok) . 

Podle svojí kapacity a času nabízím i individuální konzultace v oblasti kariérového poradenství a přednášky pro základní školy nazvané Představ si svůj budoucí život. 

Od října až do přijímaček pravidelně 2x měsíčně posílám newslettery s aktuálními informacemi, které vás provedou všemi důležitými momenty deváté třídy. K jejich zasílání se můžete registrovat nyní v záložce newslettery. 

K dispozici jsou vám také příručky k výběru vhodného oboru a střední školy a prezenční kurzy určené deváťákům, kteří zatím netuší, co by v životě chtěli dělat a potřebují svoje přemýšlení o téhle otázce nějak usměrnit a nastartovat.  

Také  průběžně píši a přidávám příspěvky sem na web.  Najdete je v záložce Aktuality a články případně také na FB stránce KAM po devítce. A do toho mám v hlavě ještě spoustu plánů a nápadů...

 

Pár slov na závěr 🙂

Jsem přesvědčená, že období rozhodování KAM po devítce je obdobím velmi důležitým. A že informace, které rozhodování mohou usnadnit, by se měly dostat k co největšímu počtu těch, kterým mohou pomoci.

Budu moc ráda, pokud vás tímto "rozhodovacím" obdobím budu moci provázet, ať už si vyberete jakoukoli z výše nabízených možností.