Kam po devítce

web pro deváťáky a jejich rodiče

 Bc. Pavla Lopatková, IČ 76468402

pruvodce@kampodevitce.cz

+420 732 865 378

Pár slov o mě a o devítce

Jmenuji se Pavla Lopatková a když jsem s projektem KAM po devítce začínala, měla jsem doma dva teenagery. S nimi jsem v letech 2017 a 2019 jako rodič absolvovala období, které nyní čeká i vás. Tedy období "devítky" a proces rozhodování kam dál.

V době, kdy jsem se vými dětmi začala řešit výběr budoucího povolání a střední školy, jsem si uvědomila, že systém kariérového poradenství (tím myslím poradenství rodičům i žákům při rozhodování kam z deváté třídy dále pokračovat) na základních školách je velmi nejednotný a někdy nedokonalý. 

A také jsem zjistila, že poměrně dost rodičů a deváťáků si je v procesu výběru budoucí profese nebo konkrétní školy nejistých a ocenili by nějakou soustavnější podporu.

Nápad

Tehdy prvně mne napadla myšlenka na jakési "průvodcování" rodičů a jejich dětí v období devítky. Nejspíš i proto, že jsem tou dobou studovala na VŠ obor poradenství ve vzdělávání. Nápad na průvodcování se spojil s mojí odborností a proměnil se v realitu.

Studium na VŠ jsem dokončila v roce 2019 a hned v následujícím roce jsem spustila projekt poradenství formou zasílaných newsletterů. V období od října 2020 do května 2021 jsem tak až k příjímačkám na střední školu provázela více než dva tisíce rodičů a jejich deváťáků. 

Průběžně jsem také poskytovala poradenství i konkrétním rodičům a deváťákům, i když jen v omezené míře, protože tou dobou jsem byla zaměstnaná na plný úvazek jako vedoucí kanceláře v jedné neziskovce. Na přímé poradenství mi už tedy nezbývalo moc času.

První rok - a co dál

První  rok byl opravdu hodně "intenzivní", protože jsemvše bylo vlastně "nové" a do toho přišel v podstatě roční lock down pro celé školství. A protože jsem byla normálně zaměstnaná, poradenství a projektu jsem věnovala spoustu svých večerů a víkendů. Z toho je asi jasné, že mne to těší a baví.

V hlavě se mi přitom všem rodily i další nápady na to, co všecho by poradenství Kam po devítce mohlo deváťákům i rodičům  nabídnout. Postupně jsem tak napsala tři příručky, které nerozhodnutým teenagerům mohou pomoci při výběru vhodného profesního zaměření a střední školy. Ne všichni ale chtějí procseme procházet sami za pmoci otázek a úkolů, takže dalším krokem bylo otevření jednodenních kurzů, kde si deváťáci mohou svoje myšlenky utřídit ve skupině dalších vrstevníků.

A protože se mi ozývalo také poměrně hodně výchovných poradců a pedagogů ze škol, připravila jsem i skupinový program přímo pro školy nazvaný Představ si svůj budoucí život. Ostatně co vše nyní v rámci projektu nabízím si můžete přečíst na dalších řádcích.

 

Jak vám mohu pomoci a poradit

V tuto chvíli můžete při svém rozhodování použít některou z příruček, které jsou určené osmákům/deváťákům, ale i jejich rodičům. Těm, kteří ještě moc netuší, co vlastně by ve svém životě chtěli dělat,  je určena příručka Rozhoduji se, co chci v životě dělat.  Od léta 2022 bude k dispozici i stejnojmenný e-mailový kurz, který obsáhne vše, co je v příručce a navíc nabídne přehledné pracovní listy i další materiály pro ty, kterým vyhovuje jasně strukturované a detailní vedení. 

Těm, kteří už mají o svém profesním zaměření jasno a potřebují se soustředit především na výběr té nejvhodnější školy, je určena příručka Jak vybrat správný obor a vhodnou střední školu a brožura Den otevřených dveří.

Zdarma si můžete stáhnout příručku Průvodce devítkou 2021-2022 se základními informacemi o tom, co vše vás v průběhu devítky čeká. 

V období od září do ledna pořádám živé kurzy Co chci v životě dělat?, které mají pomoci nerozhodnutým deváťákům s tématy rozhodování se o budoucím životě a výběru povolání. 

Nabízím i přednášku pro školy Představ si svůj budoucí život, která je vhodným doplňkem tématu Člověk a svět práce, jež je součástí školních vzdělávácích plánů.

Podle svojí kapacity a času se také věnuji individuálním konzultacím v oblasti kariérového poradenství.  

A od října až do přijímaček rozesílám 2x měsíčně newslettery s aktuálními informacemi, které vás provedou všemi důležitými momenty deváté třídy. K jejich zasílání se můžete registrovat zde newslettery .

V neposlední řadě  průběžně píši a přidávám příspěvky sem na web.  Najdete je v záložce Aktuality a články , případně také na FB stránce KAM po devítce.

A  protože mám v hlavě ještě spoustu nápadů a plánů, tak věřím, že v budoucnu nabídku ještě rozšířím.

Těší mne, když vám Kam po devítce pomáhá

Jsem přesvědčená, že období rozhodování Kam po devítce je obdobím velmi důležitým. A že informace, které rozhodování mohou usnadnit, by se měly dostat k co největšímu počtu těch, kterým mohou pomoci.

Budu moc ráda, pokud vás tímto "rozhodovacím" obdobím budu moci provázet, ať už si vyberete jakoukoli z výše nabízených možností.