Kam po devítce

web pro deváťáky a jejich rodiče

 Bc. Pavla Lopatková, IČ 76468402

pruvodce@kampodevitce.cz

+420 732 865 378

Pár slov o mě a o devítce

Jmenuji se Pavla Lopatková a v současné době jsem, kromě jiného, máma dvou teenagerů. S nimi jsem v letech 2017 a 2019 jako rodič absolvovala období, které nyní čeká i vás. Tedy období "devítky" a proces rozhodování kam dál.

V době, kdy jsem se vými dětmi začala řešit výběr budoucího povolání a střední školy jsem si uvědomila, že systém kariérového poradenství (tím myslím poradenství rodičům i žákům při rozhodování kam z deváté třídy dále pokračovat) na základních školách je velmi nejednotný a někdy nedokonalý. 

A také jsem zjistila, že poměrně dost rodičů a deváťáků si je v procesu výběru budoucí profese nebo konkrétní školy nejistých a ocenili by nějakou soustavnější podporu.

Nápad

Tehdy prvně mne napadla myšlenka na jakési "průvodcování" rodičů a jejich dětí v období devítky. Nejspíš i proto, že jsem tou dobou studovala na VŠ obor poradenství ve vzdělávání. Nápad na průvodcování se spojil s mojí odborností a proměnil se v realitu.

Studium na VŠ jsem dokončila v roce 2019 a hned v následujícím roce jsem spustila projekt poradenství formou zasílaných newsletterů. V období od října 2020 do května 2021 jsem tak až k příjímačkám na střední školu provázela více než dva tisíce rodičů a jejich deváťáků. 

Průběžně jsem také poskytovala poradenství i konkrétním rodičům a deváťákům, i když jen v omezené míře, protože tou dobou jsem byla zaměstnaná na plný úvazek jako vedoucí kanceláře v jedné neziskovce. Na přímé poradenství mi už tedy nezbývalo moc času.

První rok - a co dál

Ten první rok, který mám nyní za sebou, byl hodně "intenzivní", protože jsem svému projektu chtěla dát potřebný čas a do toho jsem stále normálně pracovala, takže poradenství a projektu jsem věnovala spoustu svých večerů a víkendů. Z toho je asi jasné, že mne to těší a baví.

V hlavě se mi přitom všem rodily i další nápady na to, co všecho by poradenství Kam po devítce mohlo deváťákům i rodičům  nabídnout.

A tak s novým školním rokem rozjíždím i druhý rok tohoto projektu ještě intenzivněji. Pomohl tomu i fakt, že jsem po více než šesti letech musela z organizačních důvodů své zaměstnání opustit. Je mi to líto, ale na druhou stranu mi to přineslo možnost, jak mít více času právě pro poradenství Kam po devítce. Ve školním roce 2021-2022 tak budu moci dosavadní rozsah poradenství nejen zachovat, ale i rozšířit.

Jak vám mohu pomoci a poradit

V tuto chvíli můžete při svém rozhodování použít některou z příruček, které jsou určené osmákům/deváťákům, ale i jejich rodičům. Těm, kteří ještě moc netuší, co vlastně by ve svém životě chtěli dělat,  je určena příručka Rozhoduji se, co chci v životě dělat.  Od léta 2022 bude k dispozici i stejnojmenný e-mailový kurz, který obsáhne vše, co je v příručce a navíc nabídne přehledné pracovní listy i další materiály pro ty, kterým vyhovuje jasně strukturované a detailní vedení. 

Těm, kteří už mají o svém profesním zaměření jasno a potřebují se soustředit především na výběr té nejvhodnější školy, je určena příručka Jak vybrat správný obor a vhodnou střední školu a brožura Den otevřených dveří.

Zdarma si můžete stáhnout příručku Průvodce devítkou 2021-2022 se základními informacemi o tom, co vše vás v průběhu devítky čeká. 

V období od září do ledna pořádám živé kurzy Co chci v životě dělat?, které mají pomoci nerozhodnutým deváťákům s tématy rozhodování se o budoucím životě a výběru povolání. 

Nabízím i přednášku pro školy Představ si svůj budoucí život, která je vhodným doplňkem tématu Člověk a svět práce, jež je součástí školních vzdělávácích plánů.

Podle svojí kapacity a času se také věnuji individuálním konzultacím v oblasti kariérového poradenství.  

A od října až do přijímaček rozesílám 2x měsíčně newslettery s aktuálními informacemi, které vás provedou všemi důležitými momenty deváté třídy. K jejich zasílání se můžete registrovat zde newslettery .

V neposlední řadě  průběžně píši a přidávám příspěvky sem na web.  Najdete je v záložce Aktuality a články , případně také na FB stránce KAM po devítce.

A  protože mám v hlavě ještě spoustu nápadů a plánů, tak věřím, že v budoucnu nabídku ještě rozšířím.

Těší mne, když vám Kam po devítce pomáhá

Jsem přesvědčená, že období rozhodování Kam po devítce je obdobím velmi důležitým. A že informace, které rozhodování mohou usnadnit, by se měly dostat k co největšímu počtu těch, kterým mohou pomoci.

Budu moc ráda, pokud vás tímto "rozhodovacím" obdobím budu moci provázet, ať už si vyberete jakoukoli z výše nabízených možností.