Krátkodobý stres u přijímaček – tipy, jak na něj

Dnešní článek je určený víc deváťákům, než rodičům, protože to budou oni, kdo budou za pár dní muset zvládnout náročnou situaci při přijímačkách. Tedy prosím, pokud jste rodič, nenechávejte si článek pro sebe, ale dejte ho přečíst svému dítěti –  věřím, že v něm pro sebe objeví nějaký tip, který mu při přijímačkách pomůže zachovat chladnou hlavu.

Nedávno jsem zde psala o stresu dlouhodobém, který je pro nás nezdravý – na rozdíl od stresu krátkodobého, který naše tělo aktivuje a připravuje na co nejlepší výkon. A opravdu existuje spousta lidí, kteří ho dokáží využít právě k tomu, aby byli produktivnější, rychlejší, zkrátka „lepší“ ve svém výkonu, než v běžné situaci.

Samozřejmě je ale dobré mít i míru tohoto krátkodobého stresu pod kontrolou, aby nás takzvaně neochromil a místo lepšího a zvýšeného výkonu se nedostavilo něco, co lze označit výrazem „zamrznutí“.

Většina z vás je asi hodně zvědavá, co vám zde pro práci s krátkodobým stresem doporučím a o čem budu psát. Ráda bych vám předala něco opravdu 100% účinného, ale pravdou je, že ne všem lidem fungují všechna níže popsaná doporučení stejně

Výhodu mají většinou ti, kdo jsou zvyklí se se stresovými situacemi potkávat – například pokud se věnují nějakému individuálnímu sportu a jsou zvyklí účastnit se různých soutěží či závodů. Výhodu mohou mít i ti, koho obecně označujeme jako flegmatiky.

Všechna doporučení, která níže najdete, mají za cíl stres zmírnit a celkově vás zklidnit, pokud se o vás bude pokoušet něco jako panika. Uvědomte si ale, že u většiny (pokud je budete chtít použít) , musíte počítat s tím, že vám to bude chvilku trvat. Možná 30 vteřin, možná minutu- dvě. Není to moc, ale jak říkám, je dobré si i tohle předem uvědomit.

OBECNĚ

Uvědomte si, že v tak důležitý moment, jakým přijímačky jsou, je celkem normální a přirozené mít obavy a být nervózní či ve stresu. Proto je dobré s tím (že budou ve stresu) počítat.

Určitě je fajn být na místě s dostatečným předstihem (stres z toho, že mi ujel autobus, čekáme v zácpě apod. je fakt zbytečný) – raději  o půl hodiny dřív než o minutu později. Včas na místě ale myslím před školou, kde budou zkoušky dělat – a ne, že si půjdu sednout do třídy půl hodiny před začátkem a tam se budu nervovat na židli ještě dřív, než zkouška začne.

STRATEGIE

Přímo u zkoušky nejvíc pomůže mít svoji strategii = vědět, co mi jde a čím chci začít, co budu dělat potom, a které úlohy si nechám úplně nakonec – až podle toho, jestli mi na ně zbyde čas.  A téhle strategie se držet a postupovat podle ní.

Bude-li velká panika, pak se opravdu soustředit na to, že chci najít ten typ úlohy, o kterém vím, že mi jde a mám z něj dobré výsledky. Jakmile se mi povede nějakou úlohu vyřešit, dojde většinou alespoň k malému zklidnění a to chceš.

DECH

Někomu pomáhá zklidnit se pomocí soustředění na dech – obecně se doporučuj dýchat nosem, dech zpomalit, prohloubit nádech a soustředit se na to, aby výdech byl delší než nádech. Někomu místo prodlouženého výdechu víc vyhovuje technika krabicového dechu, která kromě zklidnění dechu pomáhá uklidnit mysl tím, že ji zaměstnáte počítáním. Více o tomto typu dechu zde https://codeoflife.cz/telo/dech-brana-ke-klidu/ nebo zde https://psychologie.cz/jak-se-pod-palbou-vratit-do-klidu/

Existují i další dechová cvičení a techniky, které stres umí odbourat – inspirací vám může být i tento článek https://www.mojezdravi.cz/psychika/4-dechova-cviceni-ktera-vam-pomohou-zahnat-uzkost-a-stres-5921.html

DŮLEŽITÉ ALE JE SI TATO DECHOVÁ CVIČENÍ PŘEDEM VYZKOUŠET A ZJISTIT, JAK SE U NICH CÍTÍM , ZDA MI VYHOVUJÍ  A JAKÝ NA MNE MAJÍ ÚČINEK. Toto vyzkoušení platí pochopitelně nejen u dechu.

VŮNĚ – AROMATERAPIE

Říká se, že dojmy, které vnímáme díky svému čichu, přichází do mozku v nezkreslené podobě. A vůně, které cítíme dokáží velmi ovlivnit naše emoce. Asi se mnou budete souhlasit, že znáte vůně, které vám někoho nebo něco připomenou a máte u nich zároveň nějaký pocit, ať už příjemný nebo nepříjemný.  

Pokud tyhle pocity znáte, pak vám je asi jasné, že si ke zklidnění či lepší náladě můžete pomoci právě touto cestou. Můžu s sebou mít oblíbenou vůni, kterou si krátce před zkouškou stříknu či kápnu na rukáv nebo do kapesníku, který mám v kapse. V případě potřeby si pak mohu kdykoliv přičichnout, a to i opakovaně, přenést myšlenky k vůni a příjemným věcem s ní spojeným.

Mě osobně se velmi dobře osvědčily přírodní esenciální oleje (ne syntetické), například levandulový nebo grepový, ale myslím, že záleží individuálně na každém, která vůně je mu příjemná případně mu něco příjemného připomíná.

VIZUALIZACE

Na chvilku si zavřít oči a představit si to, co mne uklidní je další možností. Můžete tuto představu propojit i s prohloubením nádechu a prodloužením výdechu. Je to metoda vhodná hlavně pro ty, kdo už někdy s nějakou formou vizualizace pracovali. Pokud o ní dnes slyšíte poprvé, tak ji úplně nedoporočuji, protože užitek z ní budete mít v případě, že už víte co a jak si představit a hlavně vám to zabere jen krátký časový okamžik.

RITUÁLY A TALISMANY

Využití „rituálů“ či talismanů je hodně osobní a individuální. Pokud na ně věříte, tak super. Sami si pak nejlíp rozhodnete, co zrovna vám u zkoušky pomůže.

Já jsem měla jako takový před-zkouškový rituál kostku cukru. Dokonce mám dojem, že jsem ji prvně využila právě u zkoušek na střední školu. Můj táta mi tehdy vysvětil, že při zkoušce budu potřebovat spoustu energie, takže dát si těsně před ní kousek cukru se vyplatí. A pak mít připravenou v kapse ještě druhou kostku pro případ, že bych si nevěděla rady přímo při písemce.  Jak moc to s tou energií zrovna z cukru je, si nejsem úplně jistá. Důležité je, že jsem s kostkou cukru v kapse věřila, že když budu v úzkých a dám tělu a mozku takovýto energetický doping, tak mi nejspíš pomůže 😊. A to mě uklidnilo.

Moje kamarádka také měla něco, co zde nazývám rituálem. Dělala takové zvláštní cvičení s prsty na rukou, kdy jimi o sebe v přesném pořadí různě zlehka ťukala. Trvalo to celé asi 20 vteřin, a tvrdila, že jí to funguje. Dnes už chápu, že když se soustředila na ťukání a spojování prstů, tak stres na chvíli „vypnula“ a tím se zklidnila.

Jiná moje kamarádka vždy když vyřešila nějakou úlohu, tak se podívala na něco, co se jí v místnosti líbilo (nebo třeba i z okna), usmála se a v duchu si řekla „dobře ty“. A pak pokračovala dál.

Váš vlastní rituál může být úplně jakýkoli –  pokud věříte, že to na váš mozek, nervozitu či  koncentraci zafunguje.

A s talismany je to úplně stejné – pokud věříte na štěstí, které vám přináší, vezměte si je s sebou (do tašky nebo do kapsy). Oblíbenou propisku, náramek či přívěsek pro štěstí, darovaný kamínek do kapsy…

AKUPRESURA

Poslední možností, kterou zde chci zmínit, je akupresura. Funguje obdobně jako akupunktura, jen namísto jehliček používá pouze tlak na určité akupresurní body (například dvěma prsty), takže pokud víte kde a jak “stlačovat”, nepotřebujete krom svých prstů nic dalšího.

Akupresura je metodou velmi účinnou, ala nakonec jsem si ji nechala z jednoho prostého důvodu – nejsem na ani žádný expert. Proto vám bohužel žádný přesný popis “protistresových bodů” nedám. Informací a popisů je k akupresuře na internetu dost, ale ze zmíněného důvodu si netroufám posoudit, jak moc přesné a obsahově správné jsou. To samé platí o videích na Youtube – posouzení, která z nich vybrat, tedy nechávám na vás a tento tip berte hlavně jako inspiraci. Ideální samozřejmě je, pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se akupresurou zabývá a on vám konkrétní body a postup přímo ukáže.

ZÁVĚR

Ve stresové situaci mi pomůže hlavně to, na co jsem zvyklý –  Taková věc (ať už je to dýchání, myšlenky, představy, vůně…) mi navodí pocit něčeho známého a tím podpoří můj pocit jistoty. Pokud se v prostředí nervozity, stresu, paniky či strachu může můj mozek a následně celé tělo „chytit“ něčeho relativně známého, pak mu tím dám úžasnou možnost ke zklidnění.

A ještě jedna prosba na rodiče – pokud je to možné, usnadněte deváťákům jejich náročný den tím, že jim pomůžete vytvořit co nejpohodovější a klidné ráno.

Komentáře

Přidat komentář