„Od školního roku 2024/2025 jsou veškeré termíny související s přijímacím řízením do oborů vzdělání s talentovou zkouškou ve všech kolech přijímacího řízení shodné pro obory vzdělání s talentovými i bez talentových zkoušek, a to včetně termínu pro podání přihlášky. Konzervatoře mohou jako součást přijímacího řízení stanovit konání školní přijímací zkoušky stejně, jako ostatní obory vzdělání.“ Tolik oficiální oznámení na webu Cermatu.
V reálu to znamená, že přihlášky na umělecké obory se už nebudou podávat do 30. listopadu, tedy dříve než na školy s jednotnými přijímačkami, ale až v termínu 1.-20. února 2025.
Logicky tak i talentové zkoušky budou později než tomu bylo dosud, tedy ne v lednu, protože v tu dobu ještě školy nebudou mít přihlášky a nebudou vědět, kdo se na ně hlásí a koho k talentovkám pozvat. Nově tedy talentovky na umělecké školy proběhnou v období od 15. března do 23. dubna 2025.
Důvodem je to, že v minulých letech se talentové zkoušky konaly už v průběhu ledna a jejich výsledky se uchazeči dozvěděli do několika dní, max. týdnů. Díky tomu ještě před termínem podáváním přihlášek na klasické SŠ s jednotnými přijímačkami z ČJ a M už věděli, zda jsou nebo nejsou na uměleckou školu přijati a ti úspěšní a přijatí už nemuseli řešit stres kolem přípravy na češtinu a matematiku (která občas těm umělecky nadaným žákům dělá starosti).
To se od letošního podzimu mění. Zájemci o umělecké školy mohou být na talentové zkoušky pozváni klidně až v termínu po konání jednotných přijímaček. Zároveň platí, že výsledky přijímacího řízení na všechny školy (s talentovkami i bez) budou oznámeny centrálně v jeden den (v cca polovině května), takže ani uchazeči o umělecké obory nebudou předem vědět, zda byli nebo nebyli přijati. Proto je pravděpodobné, že se i ti, kdo by se dříve učení na jednotné přijímačky spíš vyhnuli, letos budou přípravě z češtiny a matematiky věnovat.
Navíc se musí při podávání přihlášek pokusit hodně dobře odhadnout svoji šikovnost a šanci na úspěch u talentovek a podle tohoto svého odhadu pak zvolit pořadí škol (oborů) na přihlášce. Není totiž možné se jako v minulosti v případě úspěchu na více školách (myslím tím jak na škole umělecké, tak klasické) rozhodnout, na kterou si přeji nastoupit víc a tam se zapsat. Nyní je potřeba si pořadí „žádanosti“ všech škol určit už na přihlášce. V případě úspěchu na více školách mne pak algoritmus přiřadí pouze na jedinou školu, a to na tu, kterou jsem na přihlášce uvedl na nejvyšší pozici.
Protože automatické přiřazování žáků na vybrané školy je od loňska nově řízeno speciálním algoritmem a pro mnoho deváťáků i rodičů je trochu nesrozumitelné, doporučuji ke shlédnutí toto video , kde je systém vysvětlen a popsán. Připomínám ještě, že pokud se hlásíte na obory s talentovou zkouškou, pak si můžete podat dvě přihlášky. Zároveň si ale můžete podat až tři další přihlášky na obory bez talentovek, takže dohromady to může být celkem až 5 oborů (škol).
Termín podávání přihlášek je nově stejný pro všechny obory a školy a to 1.-20. února 2025. Díky posunutí termínu podávání přihlášek se posouvá i termín konání talentových zkoušek, které budou probít v období od 15. března do 23. dubna 2025. Výsledky úspěšnosti a přijetí na školy budou oznámeny opět centrálně pro všechny obory a školy (kolem poloviny května 2025). Pořadí škol podle preferencí si žáci musí vybrat už při podání přihlášek, následně ho nelze měnit.
Pokud mohu doporučit, pak tedy při podávání přihlášek dejte na první místa opravdu ty školy, kam si nejvíc přejete se dostat a nastoupit. Obory, které berete spíš jako „záložní“ variantu uveďte až na nižší pozici.