Dva zásadní kroky při hledání „kam po devítce“

Odpovědět na otázku „kam po devítce“ je pro spoustu osmáků i deváťáků hodně těžké. Je jim 14 nebo 15 a mají se rozhodovat o tom, co chtějí po základce dělat, ideálně už s vidinou svého budoucího zaměstnání a tím i života.

Takže se nedivím, že velká část z nich na tuhle otázku odpovědět neumí, jen krčí rameny a věří, že to „nějak dopadne“. Ať už ale tušíte, co byste v životě chtěli dělat, anebo zatím nevíte, chci vám ukázat dva zásadní kroky, ze kterých se toto rozhodování skládá.

Krok jedna = co chci v životě dělat, krok dva – jakou školu(obor) si mám vybrat. Je dobré si tyhle dva různé kroky uvědomit, a pokud možno jimi projít v tomto pořadí. Píši to proto, že někteří deváťáci krok jedna skoro neřeší a rovnou se vrhnou do výběru co nejlepší školy. Což je trochu jako vydat se na cestu a nemít konkrétní cíl.

Takže krok jedna by se dal také popsat jako hledání cíle a krok dva jako hledání cesty.

Krok jedna – co chci v životě dělat

Tento krok je podle mne důležitější a zároveň těžší. Ale nechci vás děsit, takže rovnou říkám, že cíl nemusí znamenat, že během pár týdnů či měsíců přijdete na to, že chcete být laborantkou se specializací na organickou chemii, dispečerem v mezinárodní logistice, typografem nebo dentální hygienistkou. Vůbec ne.

V tomto prvním kroku byste si měli umět představit, co je pro vás v životě důležité, a jak si svůj budoucí život představujete. Chcete žít standardní život, kdy máte stabilní zaměstnání s přiměřeným příjmem, dostatek času na vlastní rodinu i koníčky, o víkendu vyrazit na výlet a v létě na dovolenou k moři?

Nebo je pro vás lákavé mít prestižní zaměstnání, aby si vás lidé vážili, případně zaměstnání s nadstandardními příjmy – a jste připraveni na dosažení tohoto cíle usilovně pracovat nebo mu dokonce něco obětovat (třeba část svého pohodlí a volného času), abyste se pak mohli odměnit třeba vlastním domem se zahradou, vysněným autem či expedicí na Nový Zéland?

Nebo chcete v životě něco dokázat? Ať už objevit, vynalézt anebo naopak být uznávaným spisovatelem, známým hercem nebo dokonce točit úspěšné filmy?

A možná nechcete být závislí na ostatních a nechat se zaměstnat, ale máte vizi vlastní firmy nebo podnikání –  v obchodě, službách, IT… – kdy si budete svůj čas plánovat sami, mít volna na dovolenou tolik, kolik si sami budete chtít dopřát, ale zároveň si na to vše budete muset sami vydělat a nikdo vám vaše volno (které u podnikatelů někteří zaměňují s dovolenou) nezaplatí?

Těchto životních scénářů je opravdu hodně, stačí, když se podíváte kolem sebe – v rodině, mezi kamarády a známými. Jak to mají v životě oni? Líbí se vám, jak to někdo z nich v životě má? A pokud ano – co můžete udělat pro to, abyste to měli podobně jako on?  

Tímhle pozorováním a porovnáváním svých představ s tím, co reálně znáte, máte velkou šanci objevit, jaké vlastně jsou vaše představy o budoucím životě. A co by asi pro vás mohlo být oním cílem.

Snad se mi podařilo vám ukázat, že v tomto prvním kroku nemusíte řešit konkrétní obor či zaměstnání, ale především představu toho, co vás v životě udělá spokojenými. Mohou to být finance, prestiž a uznání, kariérní postup, konkrétní činnost která vás bude bavit, rodina –  a nebo nějaký vyrovnaný balanc mezi vícero zmíněnými věcmi.

A až budete mít představu této své životní spokojenosti, pak se můžete začít ptát, jaké zaměstnání by vám tohle mohlo umožnit? Existuje vůbec takové zaměstnání, které vaše představy o spokojenosti splní? Je pro vás reálné na něj „vystudovat“ a získat pak zaměstnání v tomto oboru?  A bude vás to zaměstnání těšit?

Krok dva – jakou školu (obor) si mám vybrat

Až si v klidu popřemýšlíte a projdete krokem číslo jedna, měli byste mít vydefinovaný okruh zaměstnání (klidně i několik okruhů), která zapadají do vaší představy spokojeného života a jsou pro vás reálná a realizovatelná (sotva můžete být primabalerínou v Národním divadle, pokud jste se nikdy nevěnovali baletu nebo například letuškou, pokud máte odpor k cizím jazykům).

Pro vaši představu, hezký přehled skupin oborů a školních vzdělávacích oborů najdete zde https://www.infoabsolvent.cz/Obory/1/9-10-12-13-14-15?NastavKraj=True#filtrForm 

Při rozkliknutí jednotlivých oborů se také dozvíte kód oboru (ten je důležitý při vyplňování do přihlášky), jakým způsobem je studium ukončeno (maturita, výuční list), charakteristiku toho, co se v rámci studia studenti naučí a také podrobnosti o tom, jaké je uplatnění absolventů na trhu práce i to, na jakých školách a v jakých oborech mohou ve studiu dále pokračovat.

Určitě vaší pozornosti doporučuji oranžovou odrážku „Učební plán / Rozvržení obsahu vzdělávání“, (napravo),kde se dozvíte, jaké konkrétní předměty se v oboru vyučují a kolik hodin týdně/ročně je jim věnováno.

 A kdo byste chtěli mít ještě větší přehled o oborech a vůbec konkrétních zaměstnáních, podívejte se do Národní soustavy povolání https://nsp.cz/ , ve které najdete přes 2000 povolání a jejich specializací, vše velmi detailně popsané.

Krok jedna jsem podrobně popsala v devíti kapitolách příručky „Rozhoduji se, co chci v životě dělat“

Kroku dvě se pak věnuje příručka „Jak vybrat správný obor a vhodnou střední školu“