Letošní velký převis na některých SŠ a 2.kolo přijímacího řízení

Zkušenost z posledních dní

Ráda bych se s vámi podělila o čerstvou zkušenost.

Mluvila jsem v posledních dnech hned s několika lidmi, jejichž děti (chytré a s nadprůměrnými studijními výsledky) se v prvním kole nedostaly ani na jednu školu.

Rodiče pochopitelně podali odvolání, ale protože se jednalo o školy – většinou prestižní gymnázia, ale i např. zdravotní školy – kde byl velký převis zájemců, tak pod čarou se stejným bodovým skóre skončilo vždy třeba 20 dětí najednou… To znamená, že šance na přijetí opravdu není velká, když třeba rozdíl tří bodů znamená 3 x 20 dalších zájemců…

A rodiče jsou nyní pochopitelně nervózní z toho, že jejich dítě zatím není na žádnou školu zapsané a složitě hledají, kam jinam by dítě mohlo nastoupit, kde ještě je vypsáno druhé kolo přijímacího řízení.

Jak je to možné?

Přiznám se, že i mne tato situace překvapila – právě proto, že se jedná o děti s nadprůměrnými studijními výsledky. Právě kvůli tomu si podávaly přihlášky na „dobré“ a osvědčené školy a gymnázia, ale díky velkému převisu se nakonec nedostaly.

Tedy pokud kromě jedné přihlášky na školu „prestižní“  nepodaly ještě druhou přihlášku na školu tzv. „na jistotu“, kde takový zájem nebyl a hlavně se tam nehlásili ti nejlepší z nejlepších.

Převis ve 2.kole je někdy i vyšší než v tom 1.

Maminka jednoho z takto nepřijatých deváťáků se na mne trochu zoufale obrátila s dotazem, co tedy mají dělat. Že škol, které vypisují druhé kolo není mnoho a na druhou stranu poptávka po nich je velká – například berou 20 uchazečů, ale hlásí se jich klidně kolem 250, to znamená že poměr pro  přijetí je třeba 1:12, což je dokonce horší ,než na některá opravdu „výběrová“ gymnázia v kole prvním. Tam byl často poměr 1: 6 nebo 1:8…

Anebo že jsou volné školy soukromé, kde je ale potřeba platit školné, což si ale ne každý může dovolit…

Tedy pokud mohu radit, tak možností je několik:

  1. ) Vyberte pro své dítě co nejdříve školu(státní), která ještě nyní má volno a přijímá studenty ve druhém kole a zapište ho tam – byť by to byla například některá z hotelových škol, o které obecně v této době není velký zájem a tudíž mají volná místa i nyní, ve druhém kole. 

U tohoto řešení jsem se setkala s argumentem ze strany rodičů, že na hotelovku ho dát nechtějí, protože to není perspektivní obor (v dnešní době) a navíc tam bude ve třídě s těmi „slabšími“ žáky, kteří se nedostali… Ale hej –  počkejte –  vždyť pokud vaše dítě patří do kategorie těch nadprůměrných, které se nedostaly na své prestižní školy, a pod čarou s nimi zůstala spousta podobných, tak jsou to všechno vlastně chytré děti, které musí někam nastoupit –  a logicky i část z nich asi půjde i na tyto školy, typu hotelová… takže žádná třída slabších žáků nebo odpadlíků, jen těch, kteří měli smůlu a nedostali se, byť jsou chytří.

I na hotelové škole existuje řada zajímavých a prospěšných předmětů – jazyky, marketing, management… Třeba je škola nakonec osloví a bude je bavit.

I z hotelové školy může jít dítě dál studovat na VOŠ nebo VŠ.

I z hotelové školy se dá přestoupit na jinou školu – ať už v průběhu školního roku nebo v následujícím roce znovu udělat klasické přijímací zkoušky jinam.

2.) Chcete-li mít jistotu a klid, a zároveň si to můžete dovolit a existuje-li typ soukromé školy, která by vašemu deváťákovi vyhovovala, pak zvolte tuto soukromou školu. Byť za cenu toho, že je zde potřeba platit školné. V průběhu školního roku může vaše dítě zkusit přestup na školu jinou. Stejně tak může příští rok znovu zkusit udělat přijímačky na svoji vybranou SŠ, v průběhu roku se na ně důkladně připravit a příští rok na jaře u přijímaček uspět a znovu nastoupit do prvního ročníku.

3.)Zvažte, zda pro vás není variantou učební obor s maturitou –  pokud by na něm bylo volné místo. Opět existuje varianta přestupu v průběhu roku nebo znovu absolvování přijímaček na jaře 2022, pokud by se ukázalo, že dítě zde opravdu studovat nechce.

A nezapomeňte, že kladné vyřízení vašeho odvolání může přijít klidně až na konci prázdnin, takže i na tuto možnost buďte připraveni.

Aktuální volné kapacity škol pro druhé kolo přijímacího řízení můžete dohledávat například zde

https://www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly?2-kolo-prijimaciho-rizeni-na-ss=true

Držím vám všem palce a přeji, abyste tuhle náročnou situaci už brzo vyřešili, mohli si oddechnout a svým dětem konečně dopřát pocit, že je to „za nimi“ a mohou se začít těšit na prázdniny.