Jak zvládnout posledních pár dní před přijímačkami

V posledních dnech před zkouškami je dobré už s učením polevit. Ono stejně není reálné si za pár dní do hlavy nacpat učivo za několik měsíců. Takže spíš zopakujte pár úloh, kde občas chybujete, abyste zvýšili šanci na dobrý výsledek, ale nesnažte se nyní dohonit za pár dní vše, co jste nestihli doposud. Takovou přehnanou snahou si spíš uškodíte.

CO VÁM ALE MŮŽE POMOCI

Rozhodně se ale ještě i v těchto posledních dnech před zkouškami vyplatí znovu si projít svoji strategii ke zkouškám. Které úlohy budete řešit nejdřív, které potom, a které si necháte až nakonec, až jestli vám zbyde dostatek času?

Popřemýšlejte o tom a tuto strategii si sepište. Doporučovaná strategie je věnovat se nejprve úlohám, které mi jdou snadno a jsem v nich dobrý a postupně přecházet k těm, v nichž chybuji nebo mi jejich řešení zabírá extrémní množství času. Ale samozřejmě že můžete mít svoji vlastní strategii… To je jen na vás.

PŘIPRAVTE SI VĚCI PŘEDEM

Věci ke zkoušce – chirurgické roušky, doklad totožnosti, potvrzení o negativním testu, psací a rýsovací potřeby, případně papírové kapesníky, talisman pro štěstí atd.  si připravte už večer předem na jedno místo nebo rovnou do tašky. V den zkoušky pak nebudete zbytečně ztrácet nervy a čas hledáním něčeho. Ráno si už přidáte jen svačinu a můžete v klidu vyrazit.

Určitě si znovu včas přečtěte, na jakou adresu se ke konání zkoušky máte dostavit – jsou školy, které mají více budov či pracovišť, tak abyste byli včas na té správné adrese.

To, že na místě musíte být včas je asi jasné – po začátku zkoušky nemůže být už nikdo do třídy, kde ostatní píší, vpuštěn.

KLIDNÉ RÁNO

Jít si včas lehnout, dostatečně se vyspat a ráno nebýt unavený –  to je ideální situace a zároveň doporučení, abyste to tak udělali. Vstávat v klidu, beze spěchu a v pohodě. Pokud budete mít klidné ráno, tak je to nejlepší recept na to, jak zůstat klidný i u zkoušky. Je dobré si uvědomit, že nemá cenu se zbytečně stresovat. Karty už jsou rozdány, a to, co jste nestihli do teď, už dneska nejspíš nedoženete…

TĚSNĚ PŘED ZKOUŠKOU (nebo i v průběhu)

V minulém článku jsem psala o tom, jak zvládnout akutní stres přímo při zkoušce. Dnes chci znovu zmínit opravdu velkou účinnost zpomalení dechu.

Klidný dech je způsobem, jak přechytračit vlastní tělo. Když jste ve stresu, obvykle dýcháte celkem rychle a povrchově. Když naopak dýcháte pomalu a hluboce do břicha, vysíláte tělu signály, že je asi všechno v pořádku. Takhle přece dýcháte při spánku nebo když jen tak odpočíváte.

Pokud vám rady ohledně dýchání (z minulého článku) připadají složité nebo jste si zatím nenašli čas je vyzkoušet, nevadí. Nemusíte se zabývat nějakým složitým počítáním a pozorováním. Úplně postačí a dobře pomůže, když si svůj dech prohloubíte, a zpomalíte. Pro lepší účinek si můžete položit ruku na břicho a budete si všímat, jak se zvedá a klesá.

A ještě jeden trik – napětí versus uvolnění

Pro rychlé a účinné uvolnění těla zkuste tento cvik: sepněte ruce před sebou, zatlačte jimi co nejvíc proti sobě (a dejte do toho všechnu nervozitu, co v sobě najdete), s výdechem ruce uvolněte a vytřepte. Stejně tak můžete tlačit nohama do země nebo rukama do stolu. Když svaly zatnete, snáze se pak povolí. A máte v ruce další trik na ošálení mysli. Když je tělo uvolněné, dáváte mu signál, že přeci nemůže být ve stresu 😊

NA ZÁVĚR

Aniž bych chtěla důležitost zkoušek nějak zlehčovat, přesto chci nadnést myšlenku na možnost toho, že se vám třeba u zkoušky úplně dařit nebude. Zkuste si tuhle možnost na chvilku představit a říct si, co opravdu nejhoršího se vám pak může přihodit? Je to tak hrozné? A kde všude byste situaci ještě mohli zvrátit tak, aby tak katastroficky nedopadla?

I kdybyste se v prvním kole na svoji vybranou školu nedostali, bude ještě příležitost vybrat si školu v kole druhém. A na začátku školního roku anebo i v jeho průběhu zkusit přestup z jedné školy na druhou.

Věřím ale, že pro většinu z vás tahle možnost zůstane jen teorií a informací v tomto článku, protože se na tu svoji školu dostanete. Držím vám pěsti!