S výběrem profesního zaměření a školy začněte co nejdříve (pokud ještě nevíte, které v jaké oblasti nebo oboru byste v budoucnu chtěli pracovat). Udělejte si seznam svých zájmů, silných stránek i dovedností a mluvte o něm se svými blízkými – co je reálné, co je vhodné zrovna pro vás, jaká je perspektiva tohoto oboru… Pokud budete potřebovat podporu, zkuste použít příručku „Rozhoduji se co chci v životě dělat“ (mimochodem až do konce října ji s kódem RIJEN2022 můžete získat za poloviční cenu), poraďte se s výchovným/kariérovým poradcem u vás ve škole nebo vyhledejte profi poradce.
O svém profesním zaměření byste měli mít jasno kolem Vánoc nebo nejpozději v lednu, abyste pak včas stihli i výběr vhodné školy a návštěvy dní otevřených dveří na těch vybraných a následně pak do konce února v klidu vyplnili přihlášku.
Určitě si už nyní vyzkoušejte několik testů, které byly u přijímaček v minulých letech, ať máte představu o tom, co vás u přijímaček čeká i o tom, jak takový test zvládnete. Podle výsledku se pak rozhodněte, jak moc intenzivně se na přijímačky potřebujete připravovat a podle toho si i případně vyberte vhodný druh přípravy (cvičné testy, učení s kamarády, soukromé konzultační lekce, přípravný kurz…)
Ideální je se systematickou přípravou začít už v říjnu či listopadu. Dá vám to víc času a prostoru na procvičování, a taky vám to nejspíš ušetří zbytečný stres v březnu či dubnu, kdy jde příprava do finále, nervy pracují, ale čas se neúprosně krátí.
Průběžně se ptejte pedagogů na vaší škole (především výchovného poradce) na vše, co vás zajímá a co potřebujete vědět, ať máte včas dostatek informací a tím i jistotu a klid, že nic nezmeškáte nebo nebudete muset řešit na poslední chvíli.
V případě, že dostanete odpovědi včas a v potřebném rozsahu, tak máte o starost míň. Stejně tak i v případě, že vaše škola patří k těm, které žákům předvyplní přihlášky na ty školy, na které se budete hlásit. Spoustu informací a připomínky důležitých momentů letošního školního roku najdete i v newsletterech, které dvakrát měsíčně rozesílám, další můžete objevit v článcích zde na webu.