Jsem kariérový poradce i rodič a na období deváté třídy nahlížím z obou těchto úhlů
Na začátku bylo přání
Aby devítka nebyla obdobím stresu a tlaku

Pár slov o mě a o projektu
Když jsem KAM po devítce zakládala, byla jsem mámou dvou teenagerů, se kterými jsem v letech 2017 a 2019 prožila období „devítky“. Zároveň jsem tou dobou dokončila studium oboru kariérové poradenství a měla jsem velkou chuť usnadnit všem, kdo to potřebují, období rozhodování kam dál ze základky. Proto vznikl web a současně také první Průvodce devítkou, který byl určený deváťákům a jejich rodičům.
Že měl Průvodce velký úspěch nejen u nich, ale také u učitelů a výchovných poradců, mne překvapilo a ukázalo mi, že systém poradenství v této oblasti je velmi nejednotný a často opomíjený. Už ve druhém roce fungování projektu se výrazně zvětšilo množství dotazů a proseb o radu či pomoc, a tak jsem postupně rozšířila poradenství o skupinové programy pro ZŠ, přednášky pro rodiče, celodenní kurzy pro deváťáky a několik publikací. Pokud mi to časové možnosti dovolí, věnuji se také individuálnímu poradenství.
Mám velkou radost, že bezplatné poradenství pro co nejvíc rodičů a deváťáků jsem měla možnost pousnout o kus dál i v roce 2024, kdy jsem se podílela na několika materiálech pro ČT Edu i na odborném scénáři pořadu Jak (si) vybrat SŠ – materiály i videa jsou zdarma na jejich webu.
Co už projekt zvládl
2019 vznikl první Průvodce devítkou
Materiál pro rodiče a deváťáky, který by obsahoval přehled všeho, co bude potřeba řešit, mi v naší „devítce“ dost chyběl. A tak jsem ho vytvořila a pustila do světa. Velmi rychle se ukázalo, že je pomocníkem nejen rodičů a deváťáků, ale i pedagogů a výchovných poradců.
2020 a 2021 pomáhal během Covidu
Formou bezplatně rozesílaného mailového poradenství jsem provedla devítkou dva ročníky žáků v době, kdy se vše přesouvalo do online formy a situace kolem výuky i přijímaček se různě měnila.
od 2021 jsou k dispozici dvě příručky
Na základě poptávky od rodičů jsem sestavila dvě návodné příručky, které jsou praktickým vodítkem pro společné rozhovory rodičů a dětí při přemýšlením nad výběrem budoucího zaměření i konkrétních oborů.
2024 metodika a spolupráce s ČT Edu
Pro ČT Edu jsem připravila podklady pro několik pracovních listů a materiálů, největší radost asi mám ze série videí Jak (si) vybrat SŠ. Vše objevíte zdarma na webu ČT Edu, stejně tak jako podcastový rozhovor na téma výběru SŠ pro KAVKY ČT.

