Pár slov o mě a o "devítce"

Jmenuji se Pavla Lopatková a v současné době jsem, kromě jiného, máma dvou středoškoláků. S nimi jsem v letech 2017 a 2019 jako rodič absolvovala období, které nyní čeká i vás. Tedy období "devítky" a proces rozhodování kam dál.

V době, kdy jsem se vými dětmi začala řešit výběr budoucího povolání a střední školy jsem si uvědomila, že systém kariérového poradenství (tím myslím poradenství rodičům i žákům při rozhodování kam z deváté třídy dále pokračovat) na základních školách je velmi nejednotný a někdy nedokonalý. 

A také jsem zjistila, že poměrně dost rodičů a deváťáků si je v procesu výběru budoucí profese nebo konkrétní školy nejistých a ocenili by nějakou soustavnější podporu.

Nápad

Tehdy prvně mne napadla myšlenka na jakési "průvodcování" rodičů a jejich dětí v období devítky. Nejspíš i proto, že jsem tou dobou studovala na VŠ obor poradenství ve vzdělávání. Nápad na průvodcování se spojil s mojí odborností a proměnil se v realitu.

Studium na VŠ jsem dokončila v roce 2019 a hned v následujícím roce jsem spustila projekt poradenství formou zasílaných newsletterů. V období od října 2020 do května 2021 jsem tak až k příjímačkám na střední školu provázela více než dva tisíce rodičů a jejich deváťáků. 

Průběžně jsem také poskytovala poradenství i konkrétním rodičům a deváťákům, i když jen v omezené míře, protože tou dobou jsem byla zaměstnaná na plný úvazek jako vedoucí kanceláře v jedné neziskovce. Na přímé poradenství mi už tedy nezbývalo moc času.

Intenzivní začátky

Ten první rok, který mám v tuhle chvíli za sebou, byl hodně "intenzivní", protože jsem svému projektu chtěla věnovat potřebný čas a do toho jsem stále normálně pracovala, takže poradenství a projektu jsem věnovala spoustu svých večerů a víkendů. To vůbec není stížnost :-).  Spíš mi to ukázalo, že poradenství mne opravdu těší a baví.

V hlavě se mi rodí další nápady na to, co všecho by poradenství KAM po devítce mohlo deváťákům i rodičům  nabídnout a já teď přemýšlím, jak to vše co nejlíp skloubit a vyřešit. Variant a způsobů je několik a já pevně doufám, že to vše přes prádzniny nějak zvládnu vymyslet a v novém školním roce budu moct dosavadní rozsah poradetsví nejen zachovat, ale i rozšířit. 

 

Jak vám mohu pomoci a poradit

V tuto chvíli je vám k dispozici eBook Co chci v životě dělat, který je určený osmákům a především devátákům, kteří ještě moc netuší, co vlastně by ve svém životě chtěli dělat (najdete ho v záložkách Jakou pomoc zde najdete nebo Příručka k výběru povolání).

Do konce léta plánuji tento eBook rozšířit o stejnojmenný online kurz. Ten provede zájemce výběrem budoucího povolání podrobnějí a krok za krokem pomocí krátkých úkolů a pracovních listů. 

Zdarma si můžete stáhnout příručku Průvodce KAM po devítce 2020-2021 se základními informacemi o tom, co vše vás v průběhu devítky čeká (momentálně ji aktualizuji do verze pro školní rok 2021-2022). 

Podle svojí kapacity a času nabízím i individuální konzultace v oblasti kariérového poradenství.  

Od října až do přijímaček budu opět 2x měsíčně posílat newslettery s aktuálními informacemi, které vás provedou všemi důležitými momenty deváté třídy. K jejich zasílání se můžete registrovat už nyní na úvodní stránce

Také  průběžně píši a přidávám příspěvky sem na web.  Najdete je v záložce Aktuality a články případně také na FB stránce KAM po devítce. A do toho mám v hlavě ještě spoustu plánů a nápadů...

Pár slov na závěr 🙂

Jsem přesvědčená, že období rozhodování KAM po devítce je obdobím velmi důležitým. A že informace, které rozhodování mohou usnadnit, by se měly dostat k co největšímu počtu těch, kterým mohou pomoci.

Budu moc ráda, pokud vás tímto "rozhodovacím" obdobím budu moci provázet, ať už si vyberete jakoukoli z výše nabízených možností.